• Martin Socha | Realitní makléř Pardubice

Ceny bytů v Pardubicích se za loňský rok vyšplhaly na maximum

Bez ohledu na panující koronakrizi ceny bytů v Pardubicích lámou rekordy. Ruku v ruce jde i vysoký zájem o pronájmy. Nejvíc v kurzu jsou malé byty do 40 metrů čtverečních.


Pro porovnání – zatímco na konci roku 2019 stál průměrný m² většího bytu 39.138,- Kč, v roce 2020 dosáhla cena až na 48.139,- Kč/m², tedy o 23 % víc. Z dlouhodobého hlediska, a to od roku 2005, potom ceny nemovitostí vzrostly o neuvěřitelných 100 %.


Z celorepublikového pohledu se Pardubice řadí mezi jednu z těch žádanějších lokalit. A to nejen díky velkému množství pracovních příležitostí, rozsáhlým studijním možnostem a široké nabídce volnočasových aktivit, ale také zásluhou výstavby několika tisíc bytů v rámci developerských projektů. Za posledních pár let developeři vybudovali například bytový dům Na Haldě, U Vinice nebo developerský projekt Na Spravedlnosti a další. A plány na další výstavbu pokračují.


Co je důvodem růstu cen?

Důvodů je více. Zaprvé je tu nedostatečná nabídka prodávaných nemovitostí. Dále svou roli hrají levné hypotéky. Na ty stále dosáhne velké množství koupěchtivých. Většina bytů se proto prodá velmi rychle. To nahrává prodávajícím, kteří si mohou dovolit žádat za svou nemovitost více peněz. Jinak řečeno, ta nejlepší doba na prodej nemovitosti je právě nyní.


Aktuální vývoj cen nemovitostí v Pardubicích za loňský rok v číslech

Podívejte se, jaká je aktuální situace ve vývoji cen.


Začněme většími byty o velikosti 41-80 m². Oproti roku 2019 vzrostly ceny za m² u těchto bytů v „dobrém stavu“ nebo „ve stavu před rekonstrukcí”o 23 %, a to na 48.139,- Kč.


Růst nabídkové ceny bytů během roku 2020 se vyvíjel konstantně:


Snižovala se navíc i průměrná doma inzerce. Jednou z příčin byl stále trvající pokles nabízených bytů na prodej.


Pokles počtu nabídek bytů na prodej potvrzuje i následují graf a tabulka:Jak si vedly malé byty?

Průměrná cena malých bytů do 40 m² se vyšplhala na závratných 65.341,- Kč/m². I přesto šly malé byty na dračku a v nabídce se dlouho neohřály. Průměrná doba inzerce klesla v průběhu loňského roku na pouhých 17 dní.


Nabídková cena rostla v minulém roce závratnou rychlostí:


Průměrná délka inzerce malých bytů se od roku 2019 zkrátila téměř o polovinu:
Porostou ceny stále dál?

Co přinese budoucnost, nikdo nevyvěští. I když celá ta situace okolo koronaviru na trhu pěkně zamíchala kartami, zdá se, že vývoj cen nemovitostí příliš nezasáhla. Alespoň ne přímo. Já osobně předpokládám mírný pokles cen, ale kdo ví. Dovolím si však tvrdit, že pokud někdo přemýšlí o prodeji nemovitosti, nikdy nebyla lepší doba.


Přihlášení k newsletteru

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • LinkedIn Sociální Icon
  • Instagram

©2021 S Makléřem - Martin Socha.