• Martin Socha | Realitní makléř Pardubice

Dražba nemovitosti se dnes už nevyplatí. Raději kupte nemovitost běžnou cestou

Mnoho lidí se účastní dražby nemovitostí s vidinou výhodné koupě. Avšak dobám, kdy se touto cestou dalo přijít k zajímavé nemovitosti, odzvonilo. Dražba je jedním velkým rizikem a téměř s jistotou mohu říci, že výsledkem bude koupě předražené nemovitosti a zbytečný ranec starostí. Prozradím proč.


Portál dražeb Exdrazby.cz a jiné online dražební portály vše změnily

Svět veřejných dražeb už dávno není to, co býval. Dříve bylo běžné, že pověření exekutoři prodávali dražené nemovitosti pokoutně jen svým známým, takže se široká veřejnost obvykle neměla ani možnost o nedobrovolné dražbě domu, bytu či pozemku dozvědět a zúčastnit se jí. V tehdejších dobách se tedy skutečně daly koupit nemovitosti v dražbě snadno a za dobře. Přechod na elektronické dražby vše změnil.


8 důvodů, proč už nejsou veřejné dražby výhodné

Vše změnil přechod na online dražby. Pojďme se podívat na to, jaké hrozby vás mohou během koupě nemovitosti v dražbě potkat.


#1: Tlačenice na elektronických dražebních portálech


Názor, že “koupit nemovitost v dražbě je výhodné” je dnes většinou již pasé. S přesunem na elektronické dražební portály se vše zjednodušilo. Dozvědět se o dražbách je snadné a co a jak hladce najdete na internetu. Proto se o dražby dnes také zajímá mnohem více lidí. To dřív nebývalo. Ještě před pár lety muset člověk prolézat temné chodby exekutorských úřadů a hledat vývěsku.


Na to, abyste vydělali na nemovitostech koupených v dražbě musíte mít „fištróna“ a zkušenosti. Spekulanti a investoři se proto zaměřují na nákup spoluvlastnických podílů, pozemků pod budovou aj.


#2: Dražitelé se nesmyslně přehazují, kdo dá víc


Velká konkurence mezi účastníky dražby vede k tomu, že se někteří následně nechají unést a nesmyslně přihazují. A to často v zápalu boje až natolik, že se výsledná cena mnohdy vyšplhá vysoko nad běžnou tržní cenu. Mezi účastníky najdeme jak soukromé osoby, které touto cestou hledají vlastní bydlení, tak investory. Jedné dražby se tak účastní třeba i desítky zájemců.


#3: Časově náročná akce, která se pár hodin před začátkem zruší


Příprava na účast v dražbě zabere hodně času. Zaprvé se musíte zajít na nemovitost podívat. V tom lepším případě se koná oficiální prohlídka. V tom horším se musíte spokojit pouze s pohledem na nemovitost zvenku - často se totiž prohlídky vůbec nekonají. Následně musíte složit vratnou dražební jistinu (jistotu) na účet exekutora, a to obvykle v řádu desetitisíců, a registrovat se pomocí zaslání úředně ověřené přihlášky k dražbě.


A nakonec, po všech těch peripetiích se dozvíte, že se pár hodin před začátkem dražba zrušila. Důvodem bývá zahájení insolvenčního řízení nebo zaplacení dluhu.


#4: Příliš málo informací


Exekutorům - v porovnání s realitními makléři či přímými prodejci - chybí motivace k tomu, aby se nemovitost prodala co nejdráž. Na rozdíl od prodeje nemovitosti běžnou cestou obsahuje dražební vyhláška jen zlomek informací, a pokud si přejete nějakou informaci doplnit, exekutor rozhodně nebude z těch, kdo by se přetrhnul.

Obrázek: Praxe je taková, že inzerát s informací o konání dražby vůbec neprozrazuje, jak předmětný byt vypadá uvnitř. Fotografie v inzerátu zachycují pouze dům z venku a chodbu. Co je za zavřenými dveřmi, se můžeme jen domnívat.


#5: Nikdy nemáte jistotu, v jakém stavu nemovitost po vydražení převezmete


Jedná se snad o největší riziko!


Zúčastnili jste se prohlídky překrásné vily s luxusním vybavením a v perfektním stavu. O to větší překvapení vás může čekat, až bude nemovitost vaše a vy do ní poprvé vkročíte. Pakliže se vila prodávala v nedobrovolné dražbě, mohou ji původní obyvatelé opouštět v rozhořčené náladě a na just ničit, co lze – uřezat radiátory, odvézt vybavení aj.


A to ani nemluvím o případech, kdy se původní obyvatelé odmítají vystěhovat. To dokládá i fakt, že se na našem trhu pohybuje mnoho subjektů, které nabízejí službu “vystěhování neoprávněných nájemníků.”


#6: Nikdy se nedovoláte reklamace

Další velké riziko představují (skryté) vady na nemovitosti, protože se nemáte kde dovolat nápravy. Nemovitost se stává vaší s příklepem, resp. s doplacením kupní ceny. Oficiální předání se obvykle nekoná. A tak je klidně možné, že až si přijdete svůj vydražený byt poprvé otevřít, najdete uvnitř neoprávněné nájemníky, zničený a vybydlený interiér nebo mnoho jiných nemilých překvapení.


#7: Obtížné financování

Ačkoliv i nemovitost nakoupenou v dražbě bývá možné financovat z úvěrových prostředků, nebývá to tak jednoduché. I když pro doplacení kupní ceny po učinění příklepu bývá obvykle dostatečný prostor pro vyřízení financování, vždy existují velká rizika - např. odhad od banky vyjde příliš nízko.


#8: Pozor na fígl zvaný předražek

A pokud se vám podaří vydražit nemovitost za dobrou cenu, nemyslete si, že máme vyhráno. Institut zvaný předražek může totiž vše zhatit. Podle něj se totiž do 14 dnů může objevit nový zájemce a nemovitost vám vyfouknout - stačí pouze, aby nabídl o 25 % více. V tomto okamžiku se mnoho hodin vaší práce a snahy stává zbytečnou, protože další nabídku již poslat nemůžete.


Není lepší si koupit nemovitost běžnou cestou?


Rozhodně je!


A to vlastně téměř ze všech důvodů. Mezi ty hlavní patří následující:


- Znáte pevně danou nabídkovou cenu.

- Dost pravděpodobně koupíte běžnou cestou nemovitost levněji, než pokud byste riskovali v dražbě.

- Při předání nemovitosti vás nic nemile nepřekvapí.

- Můžete zpětně reklamovat skryté vady.

- V mnohem větším klidu proběhne právní převod.

- Snáze si vyřídíte financování.

- Je to pohodlnější a příjemnější.

- Máte mnohem větší výběr.


Máte zájem o nákup cenově výhodné nemovitosti? Nabízím službu „Zástupce kupujícího“. Nejenže vám najdu cenově zajímavou nemovitost, ale také umím vyjednat slevu z té, která se vám líbí.


CHCETE KOUPIT NEMOVITOST LEVNĚ? Čtěte více ZDE.


Přihlášení k newsletteru

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • LinkedIn Sociální Icon
  • Instagram

©2021 S Makléřem - Martin Socha.