• Martin Socha | Realitní makléř Pardubice

10 rizik při prodeji nemovitosti bez realitky

Do prodeje bez realitky se lidé většinou vrhnou proto, aby ušetřili za provizi. Obvykle ale následuje pravý opak. Nejenže prodávající neušetří, ale vystavuje se navíc nejednomu riziku během přepisu na katastru. Ta nejdůležitější rizika jsem shrnul do deseti bodů.


#1: Prodejem domu bez realitky získáte méně peněz

Kvalitní realitní makléři dokážou zvednout prodejní cenu nemovitosti například tím, že:

- inzerují na všech dostupných realitních serverech,

- využívají moderní marketingové nástroje, např. profesionální nafocení nemovitosti, homestaging, plachtu “na prodej“ aj.,

- mají databázi poptávajících,

- nastaví správnou cenovou strategii,

- umí chodit ve vyjednávání, navíc v prodeji nejsou osobně zainteresovaní a mají mnohem větší prostor, jak “kličkovat”.


Bez realitní kanceláře prodávající neušetří obvykle tak jako tak. Při prodeji domu od majitele totiž kupující předpokládají, že dům bude levnější právě o “ušetřenou” provizi.

#2: Nemusíte najít kupce, který je ochotný zaplatit nejvíc

Čím méně lidí inzerát uvidí, tím spíše se o prodeji nedozví kupec, který je ochotný za nemovitost zaplatit maximum.


Ti, co volí prodej domu bez realitky, obvykle inzerují jen na 1-3 realitních serverech. RK oproti tomu inzeruje všude, kde může. Já osobně všechny zakázky zveřejňuji na 30 -ti serverech.


Pro soukromé osoby, které zveřejňují pouze jeden inzerát, bývá inzerce mnohem dražší. A pokud se nepodaří nemovitost prodat rychle, náklady na inzerci se značně prodraží. Na některých serverech navíc mohou inzerovat pouze realitní kanceláře.


#3: Riskujete, že nepodchytíte vše podstatné

Většina lidí prodává nemovitost maximálně jednou či dvakrát za život. Realitní makléři oproti tomu řeší hned několik prodejů za měsíc. Z nich mohou čerpat rozsáhlé zkušenosti.


Rizika, kterým umí makléři předejít, hrozí nejen při stanovení ceny, v marketingu, během prohlídek, ale zejména také v nejcitlivější části prodeje - během právního převodu. Špatně postavené kupní smlouvy mohou mít fatální následky. Komplikované bývá například řešení následných potíží, pokud katastr zamítne návrh na vklad kvůli formálním chybám.


Upozornění: Některé nejmenované servery, které nabízejí služby samoprodejcům, jsou při bližším zkoumání vlastně zakuklenými realitkami!


#4: Na všechno budete sami

I když se nějaký ten zádrhel může objevit v kterékoliv části prodeje, nejrizikovější je samozřejmě fáze od podpisu rezervační smlouvy až po provedení vkladu do katastru a předání klíčů. Navíc sám za sebe mohu z praxe říci, že přibývá kupujících, se kterými je stále komplikovanější domluva.


S jednotlivými kroky prodeje nemovitosti se můžete seznámit zde.


#5: Oslovíte nevhodného právníka

“Já mám právníka kamaráda, ten mi smlouvy napíše.” Tak zní časté vysvětlení těch, kteří se pustí do prodeje bez RK. Pokud daný advokát není specialistou na nemovitosti, hrozí riziko, že nemusí odvést dobrou práci. Stejně tak jako má každý lékař jinou specializaci, tak je to i s právníky. Realitní kanceláře vždy takového advokáta využívají.


#6: Zradí vás smlouvy stažené z internetu

Pozor: Nikdy, ale opravdu nikdy nepoužívejte vzory smluv z internetu.

Každý prodej je jiný, proto musí být každá smlouva ušitá na míru.


#7: Mohou vás zklamat emoce a kývnete na horší nabídku

Prodáváte svůj domov. Makléř prodává nemovitost. A to je ten rozdíl. Podvědomě možná budete zvažovat, kdo se stane vaším nástupcem, a upřednostníte sice sympatičtějšího kupce, ovšem s nižší nabídkou.


#8: Chybějící čas na prohlídky

Prohlídky a telefonování zaberou mnoho času. A pokud na to nemáte prostor, mohou vám ti nejlepší kupci protéct mezi prsty.


#9: Prodej domu od majitele některé kupující odradí

Mnoho kupujících se bojí jednat přímo s majitelem. Realitní kancelář jim dává pocit jistoty a bezpečného převodu.


#10: Nakonec vás užene nekvalitní realitní kancelář

Přímí majitelé se obvykle ihned po zveřejnění inzerátu ocitávají pod palbou telefonátů od makléřů, kteří nabízejí své služby, nebo dokonce rovnou tvrdí, že mají (domnělého) kupce. Nakonec majitelé nemovitosti po nějakém čase kývnou a starost o prodej přenechají tomuto makléři nebo co hůř – hned několika z nich najednou.


Přečtěte si, proč je obrovskou chybou svěřit prodej nemovitosti více makléřům najednou.


Přihlášení k newsletteru

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • LinkedIn Sociální Icon
  • Instagram

©2021 S Makléřem - Martin Socha.