• Martin Socha | Realitní makléř Pardubice

Zrušení daně z nabytí nemovitosti 2020

Situace ohledně daní se nám stále mění. V roce 2014 zanikla daň z převodu nemovitých věcí a nahradila ji daň z nabytí nemovitých věcí (zákon č. 340/2013 Sb.). To se opět změnilo 25. 9. 2020, kdy byla daň z nabytí nemovitosti zcela zrušena.


Kdy se platí daň z nabytí nemovitosti?

Již se neplatí. Daň z nabytí nemovitých věcí byla zrušena ke dni 25. 9. 2020, a to zákonem č. 386/2020 Sb. Toho bylo možné využít i zpětně pro vklady povolené katastrem nemovitostí od 1. 12. 2019.


Kdo již daň zaplatil, mohl požádat o její vrácení. Všichni, kteří daň z nabytí nemovitosti uhradili po 1. 12. 2019, mohli požádat o její vrácení podáním žádosti o vrácení přeplatku na dani. Do této doby daň z nabytí nemovitosti platil vždy pouze kupující (nikdy prodávající), a to ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti. Do státní kasy tak připlulo ročně okolo 13 miliard korun. Přesto je zrušení daně pro stát údajně přínosné. Ubyde totiž papírování, díky čemuž bude možné snížit počty úředníků přibližně o 500 míst, což státu ušetří až několik set milionů korun.


Jaký ale bude vývoj si počkáme. Já osobně si myslím, že stát nás nyní podbízí investovat do nemovitostí a až dostatek lidí investuje svoje úspory do nákupu nemovitostí tak stát zvýší daň z nemovitých věcí. To bude cesta jak vykrýt ztrátu z daně z nabytí nemovitých věcí, která se platila jen 1x majitelem nemovitosti ale daň z nemovitých věcí bude majitel platit každý rok do kasičky státu!!!